Marokerősítők

Néhány megjegyzés a Captain of Crush és a Heavy Gripper típusú gripperekről (marokerősítőkről)


„Összeszedte Toldi roppant nagy erejét,
S megszorítá szörnyen a bajnok tenyerét:
Engedett a kesztyű és összelapúla,
Kihasadozott a csehnek minden újja.”

A fogáserősség életkortól, testi állapottól függetlenül jól fejleszthető. Nem fejlődik párhuzamosan a test általános erejével, persze egy erős, nagy izomtömeggel rendelkező embernek már eleve nagyobb ereje is van a fogáserős gyakorlatokban, de az még egyáltalán nem kimagasló. (Pl. Testépítős korszakomban elég erősnek éreztem magam :-) és nagy izomzattal bírtam, mégsem tudtam egy magyar kártyát kettétépni vagy összenyomni a HG250-et, hála a sok-sok gurtnis gyakorlatnak). Ellenben van olyan „vékonydongájú” egyén, akinek szorításától hamar a cseh vitéz sorsára jutnánk...

A fogáserősítésnek legyen helye edzéseinken, mert közvetve fejleszti a test maximális erejét is!

A rendszeres kettlebelles edzés kiválóan fejleszti a fogáserőt, különösen a hosszútávú, kitartást igénylőt. Természetesen egy kezdő esetén a maximális fogáserő is hamar fejlődésnek indul, de ez később már stagnál. Ekkor kell a bevezetni a különféle speciális fogáserősítő gyakorlatokat, eszközöket.
Néhány alap fogáserő gyakorlat:
  1. Összetett gyakorlatok
    Tépések: papírtömbök, kártyatépés
  2. Csípő fogás
    "A világ körül" tárcsákkal (edzőterem)
    Kézisúlyzók tárcsa részét fogva emelés, tartás (edzőterem)
  3. Nyílt fogás
    Rolling Thunderrel emelés, tartás, farmer
    Vastag rudas emelések, tartások, cipelések
    Húzódzkodás kötélen, felfüggesztett golyón
  4. Zárt fogás
    Elemelés, nagy súlyú evezések (edzőterem)
    Gripper-munka
    Kézisúlyzók illetve súlyzórúd emelése, tartása (edzőterem)
  5. Csukló
    Erőkar tégla
    Wrist Roller
    Tárcsás bicepsz (edzőterem)
    Szeghajlítás
  6. Kiegészítő gyakorlatok
    Befőttesgumi hajlítókra
A fogáserő kiválóan fejleszthető, a kulcs a rendszeresség!

A fejlesztés fontos eszköze (amennyiben van rá pénzügyi keret) a gripper vagy marokerősítő.

A Tacticalshopban kétféle marokerősítőt lehetett kapni: a Heavy Gripper (HG) sorozatot és a Captain of Crush (CoC) típust.

A HG egy olcsóbb kivitel, sokszor nem túl pontos méretezéssel (azaz pl. HG250 és HG250 között is jelentős különbség lehet, ahogy azt tapasztaltam is: olcsó húsnak híg a leve), míg a CoC egy minőségi fajta, emiatt drágább is. Többek között elismert eszköze az USA fogáserős bajnokságainak, illetve nyilvántartják a legalább a CoC3-t összekoccintó embereket. Ha én itt és mondjuk az USA-ban veszek egy CoC2-őt, akkor biztosra vehetjük, hogy egyformák. Ez a HG-ről nem mondható el, vagyis a gyártás pontossága, minősége gyengébb, mint a CoC.

Alapvető eltérés a két gripper közt, hogy a CoC-nál a HG-hez képest lényegesen nagyobb a két szár induló fesztávja, így már a tenyérbe fogás, azaz a nyomás kezdőpozíciójának a felvétele is jelentős erőt igényel.
Meg kell tanulni és rá kell erősödni a kezdőpozíció helyes felvételére, mert egyébként az ujjak a rugóhoz nagyon közel kerülnek, így lényegesen kisebb erőt lehet vele közölni. A szabad kézzel kell annyira összenyomni, hogy a grippert tartó kéz nagy erő kifejtése nélkül aránylag kényelmesen jó helyzetbe kerüljön.
A HG esetén ilyen gond nincs, mert mivel kisebb az induló fesztáv, kényelmesen fel lehet venni a kezdőpozíciót.

Néhány HG és CoC nehézség szerinti összehasonlítása (vastagon szedve a tulajdonomban lévőket):
  1. Guide (60lb)
  2. Sport (80lb)
  3. HG100 (100lb)
  4. HG150 (150lb)
  5. Trainer (100lb)
  6. CoC 1 (140lb) (2017-es vásárlás)
  7. HG200 (200lb) (kettő is volt: egyet eladtam, egy másikat meg CoC 1,5-re cseréltem)
  8. CoC 1,5 (167,5lb) (volt, de elcseréltem CoC2-re, de 2017-ben ismét vettem egyet)
  9. HG250 (250lb) (eladtam egy helyi erőemelő srácnak, aki többszörös senior országos bajnok)
  10. CoC 2 (195lb)
  11. HG300 (300lb) (szintén az erőemelőnek adtam el)
  12. CoC 2,5 (237,5lb)
  13. HG350 (350lb)
  14. CoC 3 (280lb) (volt, de eladtam, aztán 2017-ben újra vettem egyet)
  15. HG400 (400lb)
  16. CoC 3,5 (322,5lb)
  17. CoC 4 (365lb)
  18. HG500 (500lb)
A lista innen származik. Kissé módosítottam rajta, a saját (be)nyomásaim alapján: a HG300 az eredeti listában a CoC 2,5 után következik, azaz nehezebb, szerintem meg könnyebb tőle. Tervezem egy HG350-es beszerzését is, akkor azt is pontosan be tudom majd lőni.

Több éve használok marokerősítőket, hol jobban rámozdulok, de van hogy hónapokig le se veszem őket. Az első instrukciókat még Lakatos Péter blogjában olvastam anno, ezeket és a saját tapasztalataimat foglaltam össze az alábbi kis okossággyűjteményben:

1. okosság: Tanuld meg a törzsizmokat belevinni a nyomásba!
Nemcsak alkarból nyomunk, mert ekkor nem tudjuk a felsőtest teljes erejét belevinni a nyomásba. A nyomás során a kar csak egy vezeték, ami az ujjakba vezeti a hátizom, a törzs teljes erejét. Olyan ez, mint a kettlebellel végzett katonai nyomás. A jó nyomó ott is beleviszi a hátat, itt is ezt tedd!

2. okosság: Minden esetben nyomjunk koccig!
Törekedni kell a teljes összenyomásra, azaz olyan eszközzel érdemes gyakorolni, amelyet 3-5 alkalommal teljesen koccanásig össze tudunk nyomni, mert a résznyomások nem visznek előre. Volt időszak, hogy ballal résznyomásokat végeztem egy erősebb gripperen (mert nem volt megfelelőm), de egy kellemes kis gyulladástól eltekintve semmit nem értem el vele. Így azóta kerülöm a résznyomásokat.
A Tacticalshopban nagyon széles a kínálat nehézségi fokozatokban, így elég pontosan be lehet lőni, hogy milyen erősségűre van szükségünk. Lásd a fenti mérettáblázatot!

3. okosság: Az optimális ismétlés 3-5!
Ritkán kerítsünk sort egyhuzamban 5 feletti nyomásra. Ez nem fitneszkarika, ez erőfejlesztő eszköz! A nagy ismétlésszám hosszútávon erőt nem hoz, de egy jó kis könyökízületi gyulladást (golfkönyök) igen!

4. okosság: Edzéstipp - GTG „Grease the groove - Olajozd a mozgást”
Ekkor egy nap folyamán óránként az alábbi köröket végzem el (egy napra 8-12 kör esik):
- 3-5 kocc mindkét kézzel (arra alkalmas gripperrel). Itt lehet fordított fogást is alkalmazni, azaz amikor a rugó a kisujj felé esik. Ez sokkal nehezebb, mint a normál fogás, olyan mint az MP-BUP páros. Ha nehezíteni akarunk, mert már kinőttünk egy méretet, de nincs lóvé egy következőre.
Olyan eszközzel érdemes gyakorolni, amivel 8-10 nyomás simán megy. A maximumhoz közeli nyomásokat tartsuk meg a kettlebelles/súlyzós edzésre.
- 10-30 mp-ig koccban tartás először az egyik, majd a másik kézzel. Eleinte pénzérmével, mert ezzel lehet kontrollálni a szorítást: ha az érme kiesik a két szár közül, akkor már nincs kocc. Ha ez már könnyű, akkor lehet egy kisebb golyót szalagra kötni és azt tartani.
- befőttesgumi: 5-8 db-ot az összezárt ujjaink köré téve, azokat szétfeszítjük (szétnyitjuk a tenyerünk, a gumik ráfeszülnek az ujjakra), majd ismét összezárjuk, mindezt 8-10 alkalommal. Ezt mindkét oldalon elvégezzük 3-4 körben. Ezzel a hajlítókat tudjuk megdolgoztatni, ami az gripper jelentette terhelés kiegyenlítésére szolgál. Ezt a gyakorlatot minden tépés után is alkalmazom: a túlerőltetés nagyon jól megelőzhető vele!

5. okosság: Edzéstipp - Legyen a rendes edzésünk része!
Mivel belles vagy súlyzós edzés közben/után a szalagok már bemelegedett állapotban vannak, így az edzés közbeni gripper használat hatalmas előnye a GTG-vel szemben, hogy jóval kisebb a túlerőltetés, a sérülés veszélye.
Háromféle módot alkalmazok:
- maximálishoz közeli nyomások: ehhez olyan gripper kell, amit a maximum 1-3 alkalommal tudunk koccig nyomni.
- (5-5) nyomások: olyan gripperrel, amivel 5-8 koccra vagyunk képesek, ez inkább gyakorlás, de nehezebb, mint a GTG eszköze.
- Gripper lejtő (egy könnyebb marokerősítővel): először a jobb oldalon 10 kocc, majd a bal oldalon 10, aztán minimális pihenő után 9-9, 8-8, ... végül 1-1. Jól lehet vele nullázni a fogást. Maximális erőt nem hoz, de a résztvevő inak állóképességét javítja, ezzel véd a túlerőltetés ellen.

6. okosság: Vigyázz a túlerőltetéssel!
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy az alkar szalagjait ostoba módon túlerőltetve a golfkönyökhöz hasonlóan a könyök belső oldalán lévő alkarszalagok tapadási pontján gyulladás keletkezhet. Ez aztán csak lassan múlik, ráadásul az addig elért eredmények is semmi válnak: ügyeljünk a túlterhelés elkerülésére!
- GTG edzés esetén az első pár körben kisebb erősségűvel gyakoroljunk, hidegen egy-egy nagy erejű nyomás ronda következményekkel tud járni. Ezért talán szerencsésebb nagyobb erőt kívánó nyomásokat a kettlebelles/súlyzós edzésre időzíteni!
- Kerüljük a 10 feletti nyomkodásokat oldalanként, a 3-5 nyomás az ideális terhelés, azaz használjunk MEGFELELŐ erősségű grippert: lásd táblázat!
- Minden esetben koccig nyomunk!
- Befőttesgumival rendszeresen végezzük a rehab gyakorlatot!

7. okosság: Abban leszel jó, amit gyakorolsz!
Ha egyre erősebb grippereket akarunk összekoccintani, akkor a mindennapok szerves részévé kell tennünk a GTG jellegű gyakorlást illetve be kell építeni az edzéseinkbe a maximálishoz közeli nyomásokat.

A marokerősítő a fogáserősség komplex fejlesztésének csak egyik eszköze, hiba lenne egyedül erre alapozni: egészítsük ki más jellegű gyakorlatokkal is a repertoárt. Nagyon jónak tartom a „Világ körül”-t és a tárcsás bicepszet, a kézisúlyzós emeléseket, tartásokat (amikor a tárcsákat fogjuk át nyitott tenyérrel) vagy a Rolling Thunder-es emeléseket, tartásokat, cipeléseket. Ide sorolható a Wrist Roller is, amellyel a csuklót és az alkart lehet szépen felhozni.

Ha nem akarunk eszközt használni, akkor a sima húzódzkodásban lógás is megfelel, különösen ha nem a rudat fogjuk, hanem tenyerünk függőlegesen áll (pl. kötélen esetleg törölközőn lógunk). Erről a Fegyencedzés II. könyvben lehet igen részletes leírást találni.

Gyakorlás nélkül nincs eredmény!



(A CoC3-at 2013 tavaszán eladtam egy nálam sokkal erősebb srácnak)



46 megjegyzés:

Névtelen írta...

Köszi a részletes leírást! Nagyon hasznos!!!

Sanyi, az örülő gyerek írta...

Örülök, hogy örülsz. Akkor örüljünk együtt az örömünknek!

Névtelen írta...

Szia Sanyi!

Ha kb. 15-ször össze tudom nyomni a HG150-t, akkor melyiket javasolnád következő lépésnek.
Válaszodat előre is megköszönöm!

Névtelen írta...

Azonnal veheted a CoC3-at...













A lista egyértelmű: CoC1 vagy HG200. Sietni, nagyokat ugrani értelmetlen, mert egyrészt úgysem fogod tudni összenyomni őket másrészt ezt a mozdulatot nagyrészt szalagok, inak végzik, azok megerősödése pedig lassú folyamat. Nincs értelme sietni, hacsak nem akarsz összeszedni egy frankó kis gyulladást, ami aztán nagyon nehezen gyógyul.

Ráérsz, még tuti van bő 50 éved!

Egyébként mindkét kézzel illik gyakorolni...

A CoC és a HG között van különbség, de ezt a fentiekben jól leírtam.

Névtelen írta...

Két kézzel is szoktam természetesen. Amúgy meg teljesen igazad van a sérüléseket illetően. Ez nekem nagyon fájó téma és nem csak átvitt értelemben. Köszi a tanácsokat!

Névtelen írta...

Hogyha nincs a közelemben olyan bolt ahol lehetne kapni ( Intersportba, Decathlonba nem hiszem hogy lehet)Akkor hogyan tudnám megnézni melyik lenne nekem a megfelelő?

Névtelen írta...

Ha nem foglalkozol aktívan fogáserősítéssel, akkor látatlanba egy HG150, vagy ha bátrabb vagy, akkor egy CoC1!

Névtelen írta...

Elmondom a sajat tapasztalatomat:en allithato erossegut(10kg-40kg) hasznalok.egyik nap nehezre allitom (hogy 15 ot tudjak egybe megcsinalni)masik nap konnyure hogy 50et.ez a taktika nekem nagyon bejott nagyon hamar brutalis erissegu lett a kezem. Par ezer forintos az eszkoz es kb 2 eve hasznalon de meg mindig jol mukodik.

Névtelen írta...

„en allitható erossegut (10kg-40kg) hasznalok...brutalis erissegu lett a kezem”

Na ne mondd :-) Akkor egy CoC1-t talán össze tudsz nyomni párszor! Csak így tovább!
De azért ha majd meguntad ezeket a fitness-karika szintű játékokat, akkor szerezz be egy normális minőségű grippert és kezdj el vele edzeni. Ég és Föld.

Névtelen írta...

Szia,nagyon hasznosak a tanacsaid,most jövök ra hogy eddig rosszul csinaltam,valoszinu ezert nem fejlödök.en csak vezetes közben hasznalom a coc 1,5# es a coc 2#,eddigi rekordom 54 az 1,5 esl,es 10 a 2# el,de mostantol a Te leirasod alapjan fogom csinalni a sorozatokat,remelem igy lesz valtozas,es elerem a coc 3# ast!
Udv Ricsi

Névtelen írta...

Szia
Nagyon osszeszedett bejegyzes! Fegyverfogashoz szeretnem erositeni a csuklom es emiatt specifikusan a kozepso es gyurus ujjamat. A csuklom es ujjaim azonban nagyon erzekenyek a karika osszenyomasatol mar begyulladnak - igaz sosem tudtam hogy csak 3-5szor szabad, ezert gondoltam kezdetben egy allithato erossegure es nem fixre.
Mit gondolsz, hogyan erdemes elkezdeni, mert ezek a profi gripperek sokkal dragabbak es ezek szerint mindig ujat es ujat kell beloluk venni.
Koszonom

Névtelen írta...

Hali!

Ha érzékenyek az ujjaid a megerőltetésre és hamar begyulladnak, de mégis pont ezeket kellene erősítened, akkor a gripper egyelőre felejtős.

Helyette általános erősítést javaslok, mint a törölközőn és a vastag kötélen (mint egy kukoricacső) lógás (időre) és húzódzkodás. Ha könnyen megy akkor súlyt is lehet magadra kötni. Ezek a gyakorlatok a csuklót és az ujjakat is erősítik, de nem terhelik közvetlenül őket, nem úgy, mint a gripper.
A wrist Roller is jó móka erre a célra, de az egyszerű súlycipelések is eredméyesek (farmerjárás).

A CoC és a HG marokerősítők fix méretűek és komoly erőt igénylenek. Mivel amúgy is fájdalmat okoz ezek szerint a marokerősítő használat, ezért egyelőre egy állítható talán jobban beválhat, mint a fix méretezésűek, de hangsúlyozom, ezek általában gyengébbek.

Ne hanyagold el a negatív munkát, vagyis a befőttesgumi használatot: pár darabot az összezárt ujjhegyeid köré raksz és megpróbálod szétnyitni az ujjakat, ezáltal széthúzod a gumikat (nagy kört próbálj kialakítani a gumikkal). Nagyon jó rehab gyakorlat.

Ennyi jutott egyelőre az eszembe!

Névtelen írta...

Hello!

Szkanderhez szeretném fejleszteni a szorításom, és marokerősítőt szeretnék venni. A tacticalshotp.hu-n találtam marokerősítőket, 100-tól 350lbs-ig. Szerinted melyikkel lenne érdemes kezdeni? Nézegettem ilyen 20-40 kg állítható hülyeségeket, de szerintem fölösleges olyat venni.

Előre is köszi a választ!

Névtelen írta...

Hali!

Szkanderhez - ezt a sportot nagyon messziről szemlélem - szerintem a csuklót kell erősíteni és nem az ujjak fogáserejét.
Így látatlanban nem tudom megmondani, hogy melyiket vedd, mert lehetsz egy 150 kg-os óriás és egy lehetsz egy 60 kg-os nyüzüge is.
Ha pesti vagy, akkor bemész valamelyik üzletükbe és végignyomkodod őket. Ha meg nem, akkor veszel egy biztonsági HG200-t, azzal nagyon nem lősz mellé. Ha még sosem erősítetted a fogást (de azért rendszeresen sportolsz), akkor meg egy HG150-t.

Unknown írta...

Hali!
Tényleg nagyon jó írás!
Sokáig én is ilyen "fitness-karika" szintű valamiket használtam, de a kezem kifárasztásán kívül semmire sem volt jó. Úgy fél éve szereztem be az első gripperem(HG 100-ez felesleges- és 150-ez viszont kezdőknek nagyon jó- ) és azóta tényleg sokat erősödött a kezem.
Most tervezem újak beszerzését(200-350), mert a jelenlegi már nagyon-nagyon gyenge, habár lehet azért is , mert elfáradt az anyag.

A csukló erősítésre pedig elég egy egykezes súlyzó. Nekem 1, 1.25, 1.5 és 2kg-os tárcsák vannak hozzá, de ez bőven elég.
A lényeg, hogy a rúd egyik végére helyezed a súlyokat, a másikat végét pedig fogod és a többit a fizikára hagyod. Eleinte elég a 2 szorítógyűrűt rátenni a rúd végére és megtartanod 1 percig, ha ez megy, akkor elkezded rápakolni fokozatosan a súlyokat is. Ráteszel 1 kg-ot és azt oda fogod az egyik gyűrűvel, amikor megy az egy perc, akkor elkezded kitolni a súlyt a rúd végéhez. Én 3 féleképp en szoktam kitartani.
1, Tenyér lefele néz
2, Tenyér felfele néz
3, Egy asztalra, vagy akármilyen más támaszra ráteszed a könyököd, az alkarod függőlegesen tartod és semerre nem kihajló csuklóval kitartod(nekem a fülem mellett van a súly ilyenkor)
Ezek a gyakorlatok azért jók, mert szg. asztalon is lehet csinálni videózás közben. Kellemes a hasznossal.(Jelenleg 3 kg-nál járok, viszont ha ráteszek 6-8 kilót akkor is ki tudom tartani, csak nem annyi ideig)
A másik gyakorlat pedig az, a súlyzó a kezedben van, tenyered lefele néz és átfordítod felfele néző állásba, majd vissza és ismételgeted. Ez ellenállóvá teszi csavaró mozdulatokkal szemben. Remélem érthetően leírtam.

Üdv: Márk

Névtelen írta...

Szia Sanyi!
Kipróbálhatnám egy-két nyomás erejéig a grippereket? Szeretnék venni, de be kellene kalibrálnom nagyjából a fogáserőmet. A paniszlaszlo@t-online.hu -ra várom válaszod. Előre is köszönöm, üdvözlettel: Pánisz László

Névtelen írta...

Ok, kűttem egy levelet!

Névtelen írta...

Heavy Grippert vásároltam egy 100 lbs és egy 150 lbs-t, egy hónap alatt eltört mind a kettő 4500ft volt darabja. Tiszteletem mindenkinek. Ferry

Névtelen írta...

Hali! Nekem évek óta megvannak, talán a HG gripperekben a rugók mintha gyengültek volna, de eltörni? Nem szétfelé feszítetted őket véletlenül, egy-egy vascsövet húzva mindkét szárra, hogy az erőkar nagyobb legyen :-) ?
Vegyél CoC grippert, az minőségibb, de akkor is, eltörni!?

KTL írta...

Kedves Gripperológus Sanyi!

Ha grippert szándékszom beszerezni, akkor amikor kipróbálom őket, melyiket válasszam?
Hányszor kell tudnom összenyomni, illetve ha más, egyéb szempont van, akkor mi az?

Üdvözlettel: Tamás

Névtelen írta...

Hali!

Szerintem ha megvan 3-4 ismétlés koccig, akkor veheted. De sajnos az emberek nagy többségénél a két tenyér ereje között nagy különbség van, úgyhogy eleve kettőt kell venni :-)
Vagy - ha van lóvé dögivel - akkor veszel egy állíthatót. Ez hosszú távon jobban megéri, hiszen az esetleges fejlődést is tudod vele követni.
Pl.
http://360shop.hu/?p=termek&termek=5236&gd-iron-gripper

barpi61 írta...

Kedves SANYI!

Jobb híján - úgy értem nem találtam sehol a választ - itt kérdem Tőled: honnan tudnék akármilyen vastag telefonkönyveket - sok tucatot is - szerezni? TÉPÉSHEZ. Vagy mi máson gyakorolhatnék.
Otthon már az egész könyvtáramat széttéptem :-)

Köszönettel: Árpád

Névtelen írta...

Szia!

Én erre a célra magazinokat szoktam használni. Egyik ismerősöm olyan helyen dolgozik, ahol 20-22 lapos, magazinszerű (kemény fedlap, normál papír belső) egyforma reklámkiadványokhoz tud hozzájutni nagy tömegben. Én ezeket szoktam tépni: 9-12 db-ot fogok össze, aztán hajrá.
Először hosszában két tépéssel három csíkra szakítom, aztán minden egyes csíkot 4 vagy 5 tépéssel kisebb darabokra tépem. Természetesen végig össze vannak fogva a magazinok, azaz végig ugyanolyan vastag a kupac. Így egy adag magazinnal (mint már írtam 9-12 db) 14-16 tépést lehet kivitelezni. Ez pont elég mennyiség!

Amíg ez a lehetőség nem volt, addig a lépcsőházunkba bedobált reklámkiadványokból gyűjtöttem össze 10-20 egyformát és azt téptem. Ez amúgy sokkal nehezebb meló.

Telefonkönyvhöz nagyon ritkán jutok hozzá, de akkor hosszában tépem és nem a gerinc mentén töröm meg. Úgy az utca embere is tudja. De egy tépő ember nem az utca embere...

Szóval amit a környezet kínál, én azt ragadom meg. Nem finnyáskodom, ha edzeni akar az ember gyereke, akkor a környzetében lévő dolgokat kell más szemmel nézni.

barpi61 írta...

"...de akkor hosszában tépem és nem a gerinc mentén töröm meg. Úgy az utca embere is tudja"
Hát igen, ezért keresek én telókönyvet :-(
Törés nélkül talán 10-15 lapot se tudnék megtépni. De ha jó vastag a könyv / kiadvány, akkor törés után is jó kis meló a tépése.
Próbáltam ezeket a Scitec stb. magazinokat tépni de kettő már nem megy.
Azért köszi!

Unknown írta...

Üdv!
Nemrég kezdett el érdekelni ez a gripperes marokerősítéses téma, még csak egy állíthatós 40kg-os műanyag marokerősítőm van, de valahol el kell kezdeni :D Az lenne a kérdésem, hogyha ezzel a marokerősítővel megy az 5 kocc, akkor már áttérhetnék egy HG 100-asra? CoC egyelőre nincs a 360shop-ban, máshonnan meg a magas szállítási költségek miatt nem rendelnék, esetleg várjam meg, míg lesz raktáron náluk CoC? A HG megfelelne nekem, vagy mindenképp egy CoC-t kéne, hogy beszerezzek?

Névtelen írta...

Szia!

CoC szerintem mostanság nemigen lesz a 360shopban, mert már nagyon régen (értsd évek óta, rendszeresen szoktam csekkolni az oldalukat) nincs, sőt semmilyen IronMind-es termékük sincs. Jómagam tavasszal az USA-ból rendeltem ilyen termékeket (szög, gipper, szalagok, stb.), és bizony csak a vámra fizettem 15000 Ft-ot...

Szóval marad a HG.
Ez egy alacsonyabb minőségű termék, az hogy 100 font, csak egy jelzésérték, mert nekem volt már olyan 200-as HG-m, hogy alig bírtam összenyomni, miközben a 250-es HG-t vígan nyomogattam, de ellenpélda is van, volt olyan HG150-esem, amit még a feleségem is összetudott nyomni, miközben a HG100-ast meg nem tudta. Szóval lutri, nagy a hibaszázaléka.

De ha csak 4000 Ft-nyi pénzmagod van, akkor veheted a HG 100-ast. Aztán ha kinövöd, jöhet a HG 150. az is csak 4000 körül van. De ha több a lé erre célra, akkor vegyél egy állíthatót, a 360 Shopban is lehet kapni.
Csak ezzel meg az a baj, hogyha megunod, és nem nyomkodsz, akkor feleslegesen dobtál ki több mint 20000 pénzt, miközben egy kis HG100-ason csak 4000 pénzt buktál.

Egyébként akkor érdemes szintet váltani, ha már simán 8-10 ismétlés körül vagy egy adott nehézségi fokozaton. Másrészt meg az ember két alkarja között különbség szokott lenni, azaz készülj rá, hogy esetleg az egyikkel már simán nyomkodod, a másik meg fasorban sincs. Ezért talán érdemes (meg a postaköltség miatt is) egyszerre venni egy 100-ast és egy 150-est.

Remélem tudtam segíteni!

Unknown írta...
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
Unknown írta...

Szia Sanyi!
Azt szeretném megkérdezni, hogyha később marokerősítés terén el szeretnék jutni CoC #4-ig,akkor szerinted milyen gyakran kéne marokra, és alkarra edzenem?Hány sorozatot kéne csinálnom gyakorlatonként? Ujjbegyes fekvőtámasz, húzódzkodás sokat dobhat a teljesítményemen? Szerinted fatgripz-et kéne használnom edzés közben, vagy az már túledzéshez vezetne? 17 éves vagyok még csak, de elég maximalista, ezért kérem egy szakértő segítségét :D

Névtelen írta...

Hali!
A CoC4-hez eljutni csak nagyon-nagyon kevés embernek sikerült. Szerintem ahhoz már születni kell, egy átlagos képességű ember sosem fogja elérni. A CoC3 reális cél lehet. Sok-sok idő után. Egyszerű: türelem, kitartás és rendszeres edzés. Gyakorlatokról, ismétlésszámokról már jómagam is írtam feljebb: olvass. De a Google a barátod, ebben több segítséget nem tudok adni, mint amit már ebben a blogban a marokerősítők aloldalon leírtam.
De még egyszer: sok-sok év kitartó és rendszeres edzésével el lehet jutni a CoC3-hoz. De feljebb... ??? De úgy legyen.

Unknown írta...

Szia Sanyi!
Nagyon hasznos volt a leírásod, köszönöm a jó tanácsokat! Három hónapja kezdtem használni grippereket az instrukcióid szerint, és nagyon sokat erősödött a szorításom a HG-knak köszönhetően. Pár napja érkezett meg a rendelésem ebay-ről, jelenleg már a CoC2# is összemegy:) az érdekelne, hogy te össze tudod nyomni a CoC3#-at? Ha igen, mennyi idő után jutottál el arra a szintre? Örülnék neki, ha mesélnél kicsit az egyéni tapasztalataidról ezzel kapcsolatban:)
Üdv: Norbi

Névtelen írta...

Szia Sanyi! Kicsit vitatkoznék veled a leírtakban, azt írod, hogy a CoC Mindenhol ugyan olyan erős de ez nem így van. Van egy orosz a Youtube-on Вадим Мурашкин felhsználó néven több "ugyan olyan" CoC3 és CoC3.5 is letesztel aminél 10% az erőkülönbség. Igaz a HG nál még komolyabb az eltérés. Pl. HG250: 44kg-57kg!, HG300: 58kg-72kg! CoC3: 60kg-65kg. CoC3.5: 71-78kg. Ezek alapján nem értem mért írtad a listában a HG300at olyan gyengének. A legerősebb HG300 egy szinten van egy gyenge CoC3.5-el, és erősebb a Coc3-nál. Ezek után el lehet gondolkodni, hogy ér e 3szor annyit a CoC. Akit érdekel nézze meg a videóit.

Névtelen írta...

Hali!
Mindenki abból a marokerősítő kupacból dolgozik, amihez hozzájutott. Mivel ezek a marokerősítők rugón alapulnak, így értelemszerűen az egy gyártási időben készültek lehetnek csak kb. ugyanolyan erősek. Az acél minősége, így a rugók erőssége változhat. Örülök, hogy van olyan videoblogger, aki ezeket pontosan le tudja mérni és főleg, hogy ezzel tölti az idejét :-)

A HG300 és a CoC3 közötti különbséget saját tapasztalatból írtam: amikor még nem tudtam összenyomni a CoC3-at, akkor már vígan nyomtam 4-5 ismétlést is a HG300-ból! És ez csak részben volt magyarázható azzal, hogy a HG300 sokkal szűkebb állásból indul, míg a CoC-nál már az is komoly erőfeszítést igényelt, hogy egyáltalán fel lehessen rajta venni a kezdőfogást.

Azért a mérései szerint HG és a CoC minőségkülönbsége most is erősen kitűnik.
A CoC-nál az 5-7 kg-os kilengés a hivatalos méretnek mindössze 8-10%-a, míg a HG-nél az eltérés 20-30% között mozog. Ez több, mint jelentős eltérés, ez már ég és föld. Ezért számomra megéri a bő másfélszeres árat egy CoC. Ugyanis az IronMind oldalán egy CoC3 ma 23$ ~ 6000 HUF, egy HG300 a 360Shop oldalán 3750 HUF. Csak sajnos jelenleg a CoC-ot Magyarországon nem lehet kapni. Ez szól egyedül mellette abban az esetben, ha valaki nem szeretne külföldi oldalakról rendelni. mert a postaköltséget csak akkor tudja lenyelni, ha sok egyéb dolgot is rendel.

Véleményemet a videoblogger mérési eredményei csak megerősítették (ami hangsúlyozottan saját tapasztalatokon alapult már eddig is, hiszen sokat volt a markomban HG100, HG150, Hg200, HG250, HG300): a HG egy megbízhatatlan márka, a CoC sokkal méretpontosabb. Én a CoC mellett tettem le a nagyesküt, még a télen eladtam az összes HG gripperemet, csak CoC marokerősítőim vannak. Hogy vannak akik a HG-t preferálják, ám legyen, nem vagyunk egyformák. Engem ez a saját edzésemben nem zavar, sőt mondhatnám azt is, hogy lesz@rom, hogy ki mit favorizál, nekem a CoC bejött ás bátran ajánlom is mindenkinek.

Olyan ez, mint a szerencsétlen kockák közötti Intel vs. AMD véget nem érő vitakurzus. Mindkét oldalnak vannak érvei és ahelyett, hogy használnák a gépeket, ezen vitatkoznak.

A lényeg, hogy legyen a kezünk ügyében nap mint nap egy marokerősítő és nyomogassuk bőszen. Ha kezet fognál velem, akkor éreznéd a hasznát :-) De ez csak egy vicces befejezés lett volna, semmit több!

Unknown írta...

Sziasztok!

Még nem nagyon találkoztam itthon gripperes dolgokkal. Leírom saját tapasztalataimat +1-2 infot amiket sikerült összeszednem:

Itt van egy egész jó táblázat a gripperekről:

https://cannonpowerworks.com/pages/grip-strength-ratings-data

„RGC Rating”-nek nevezik, és fontban van megadva, ezt szokták elfogadottnak tekinteni. Mindegyik fajta grippernek van szórása ez teljesen normális ezeknél.

Ha veszel egy grippert akkor vannak boltok ahol be lehet méretni és tudni fogod pontosan milyen erős. Ez elég lutri mert nem lehet tudni hogy erősebb vagy gyengébb lesz e mint amilyet szeretnél (persze az adott fokozaton belül). Néha csinálnak olyat hogy előre bemérik és akkor lehet válogatni, de gyorsnak kell lenni mert 1-2 nap alatt elfogynak.
Gyakorlati haszna annyi, hogy könnyebb áthidalni az egyes szintek közti különbséget.
Meg ha esetleg valamilyen cert-re készülsz akkor nem árt tudni, hogy az amivel gyakorolsz milyen erős mert ha egy 139-es COC3-al gyakorolsz és a certen kifogsz egy sokkal erősebbet (a cert grippert az IM küldi az nem lesz bemérve) akkor azt nagy valószínűséggel nem fog sikerülni összecsukni.
Ettől nem lesz könnyebb semmi csak több információd lesz arról amikkel gyakorolsz.
Saját tapasztalat:
A COC, GHP és Baraban gripperek mind nagyon jó minőségűek, több év használat után is tartják a száraik a távolságot és az erejüket is.
Az első COC gripperem kb. 7 éves, ugyan olyan szöget zár be mint mikor vettem és az ereje se csökkent számottevően.
A GHP gripperek szárai nagyobb szöget zárnak be és a fogantyúk érdesebbek, mint a COC, a Baraban gripereknek vastagabb 20mm-es a szárátmérőjük, kicsit furcsák elsőre de meg lehet szokni.
A HG-k viszont sokat vesztenek az erejükből, és a száraik is egyre közelebb kerültek egymáshoz (3 volt nekem, fél év után a 350-est vígan csukogattam de nem azért mert annyira megerősödtem).

Szóval nekem nem nagyon jöttek be. Viszont legalább lehet itthon kapni.

Az állítható gripperek közül a David Horne -féle Vulcan V2-t használom, néha. Előnye, hogy egész kis lépésenként állítható, többfajta rugó is van hozzá (2 fajta rugóval lesz vagy 40-50 fokozata), viszont érzésre teljesen más mint a hagyományos gripperek. A grippereket sokkal szívesebben csukogatom mint azt.


Üdvözlettel:

Zsolt

Névtelen írta...

Köszi az információkat! Sokan csak okoskodni szeretnek, mások a CoC4-et akarják egy fél éven belül összenyomni. És sorolhatnám. Sajnos kevés a kitartó sportember, aki végig is megy az úton. Csak az utazás kedvéért.

Unknown írta...

Szia Sanyi!
Legutóbb egy bő 3 éve írtam.
Azóta sok víz lefolyt a Dunán...
Hát igen, megértem azokat, akik feladják a céljukat. Nekem is volt bő egy év kihagyás, mert közbe jött ez még az. Viszont mostanság újult erővel gyakorlók. Azóta beszereztem az összes HG grippert 350-ig és a CoC 2-től a sort.
Így van egy kis rálátásom a dolgokra.
Az aki isteníti a HG-t az még soha nem fogott a kezében egy CoC-t. Ténylegesen ég és föld a kettő.
A HG 300 gyengébb a CoC 2-nél és a 350 sem sokkal erősebb tőle. Aki zárja a CoC 2,5-et az gond nélkül zárja a 350-es HG-t.
És az olyan, aki megvesz kezdésnek egy CoC 3-at megértem, mikor felhagy a céljával. Már a CoC 2.5-től nehezen lehet elérni a 3-ast nem hogy a HG szériától. Jelenleg ott vagyok, hogy a 2.5-et zárom de a 3 még bő 1,5 cm híján van. Viszont időm mint a tenger. 2 hónappal ezelőtt így voltam a 2,5-el is. Na meg mivel csak 24 lettem nemrégiben, így a 4-es (ott lapul a fiókban bontatlanul) is meglehet egy napon... Remélem.

Névtelen írta...

Hali!
Örülök, hogy valaki végre rájött, hogy a marokerősítéssel nem kell rohanni, az idő és a gyakorlás tesz erősebbé. Még ha maradnak is ki időszakok (nekem is maradtak, mert más kötötte le az érdeklődésemet). Így tovább!
Az külön öröm, hogy neked is hasonló tapasztalataid vannak a HG és a CoC gripperekkel kapcsolatban. Amiket csak úgy lehet megszerezni, hogy rendszeresen használja az ember gyereke ezeket az eszközöket és nem csak a neten olvas róla ezt-azt.
Az erőlködés erőssé és tapasztalttá tesz! :-)

Unknown írta...

Szia Sanyi! Falusi parasztgyerek vagyok, és nem igazán találok kihívást a fellelhető marokerősítőkben, a Heavy Grip 350-re egy hét után állt rá a kezem. Szeretnék egy 500 körülit, ha keményebb, az se baj. Tudsz nekem segíteni, hol, és hogyan tudnám beszerezni?

Unknown írta...

Szia Sanyi!
A suliban van egy Netfit-nek nevezett felmérésrendszer,ahol a szorítóerőt is lemérték,tavaly február környékén 56kg-ot szorítottam, kb fél évig kisebb kihagyásokkal edzettem GD iron gripperrel és most februárban 72kg-ot szorítottam.Szóval fél év (max 1 hetes kihagyásokkal) 35%-kal nőtt meg a szorítóerőm. Ebben te is sokat segítettél, szóval köszönöm a jó tanácsokat! Minden jót! :D

Névtelen írta...

Ákos Perjési:
Ha a marokerősítőkről szóló kis szösszenetet a megjegyzésekkel együtt átfutod, akkor láthatod, hogy a HG nem mérce. Original CoC (Captains of Crush® Grippers) marokerősítőket az IronMind oldaláról vagy a eBay-ról tudsz beszerezni. Vagy esetleg használtan, mert azért azok elég jól tartják magukat.
Ha ott a falun a ganéjlapátolás közben ennyire megy a lapátnyél szorítása, akkor javaslom, hogy a CoC2.5 - től felfelé kell nézegetni. Ha meg csak a hajnali ködösítés esete áll fenn, akkor egészségedre!

Bence Vig:
A kitartás és rendszeres edzés idővel satukezet terem. Ehhez nem kell úgy születni, az eredményeket mindenki magának köszönheti!

barpi61 írta...

2017 közepén (jún 25) azon problémáztam, mit is tépkedjek.
Hát kitaláltam egy olcsó lehetőséget - bár konkrét sikerélményt nem ad, de hozzá segít.

Linóleumból vagdostam ki úgy nagyobb magyar kártyának megfelelő darabokat. Speciel 15 darabot (lehet több / kevesebb).
Ezeket összefogva igencsak szét lehet cseszni az emberfia kezét, ha elkezdem tekerni, csavargatni.

A lényeg, mára eljutottam addig, hogy egy Piatnik féle valódi csomagot is ketté tudtam tépni. Igaz, utána jegelni kellett az ujjaimat :-)

Névtelen írta...

Hali!

Nem rossz dolog a linóleum, de a csavarás, tekerés mozdulatán kívül nincs benne maga a tépés.
Nem tudod végigvinni a mozdulatot, hiszen a tényleges tépés során az ujjak és a csukló helyzete azért kicsit más, mint amikor csak csavarod.
Ezért én maradok a sok-sok prospektusnál, katalógusoknál és a gyerekek tavalyi tankönyveinél. Persze az is igaz, hogy közvetlenül a kuka mellett szoktam állni (pontosabban a papír kuka mellett, mert itt Osztrákiában nagyon szigorúan veszik a szelektálást: a szemetet 4 felé kell válogatni), mert sok hulladékkal jár :-). A linóleum ebből a szempontból tiszta dolog.

A Piatnik kettétépése szép teljesítmény, nagyon kevés ember képes rá. De itt nem szabad megállni, mert ez a képesség hamar szertefoszlik, ha nincs heti kétszer-háromszor gyakorolva. Azaz csak így tovább!

Névtelen írta...

Sziasztok!

Megosztanám én is a tapasztalataimat a gripperekkel kapcsolatosan...
Tavaly decemberben rendeltem egy HG250-et, valahogy megtetszettek a gripperek, és úgy éreztem, hogy az átlagnál erősebb a fogásom, gondoltam kipróbálom.
Mindkét kézzel egyszer tudtam összenyomni ( külön fogásra soha nem edzettem ).
Rá pár hétre munkatársam rendelt egy HG200-at, eléggé meglepődtem, jobbal kb. 80-szor, ballal pedig kb. 60-szor koccant össze, ezután olvastam, hogy a HG-k pontatlanok és nagy a szórás közöttük...
Idén márciusban rendeltem egy HG300-at, nehézségre semmi különbség nem volt közte és a HG250-em között, annyi, hogy a HG250 szártávolsága több volt kb. 8mm-el ( sajna még ebben sem egyformák ).
Jelenleg ott tartok, hogy jobbal 16 kocc a rekord, ballal pedig 10 kocc a HG300 al.
Májusban elhatároztam, hogy csak COC grippereket veszek a továbbiakban, a HG250-et el is adtam, rendeltem egy COC3-mat Ebay-ről. Sajna még kb. 1,5 cm hiányzik, hogy összenyomjam, azóta nevetek azokon, akik a HG-kel hasonlítgatják össze a COC grippereket...
Elvileg pár nap és megjön a COC2,5-es gripperem is, szintén Ebay-ról rendeltem 3 hete, remélem egyszer azért összemegy :)
Heti 2 alkalomnál nem igazán merem többször használni őket, nekem a könyököm szokott fájni tőlük. De a cél a COC 3 :)

Üdv:Laci

Névtelen írta...

Szia Sanyi. Kb 2 éve írtam neked, remélem elolvasod. Azt írtam amiben a grippereket méri egy orosz videoblogger. Azóta történt pár dolog vettem jó pár erősítőt szám szerint 6ot. hg 200-250-300, coc2-es és 2db coc2,5 ez utóbbira azért volt szükség mert múlt héten lemértem, ezt bárki meg tudja csinálni csak egy satu kell hozzá. Én két fadarab közé szorítottam, hogy ne sérüljön és súlyokat akasztottam rá. CoC 2-re 48,4 kilót mértem, CoC 2,5-re meg 57,7 kilót (az orosz 51,8-59,3 között mérte a 2,5-ösöket) Azért rendeltem másik 2,5-öst mert a kettes túl gyenge ezt 20szor nyomtam össze (40mm nyitásról). a 2,5-öst meg túl erős csak 4szer ment (40mm nyitásról). Mivel az egyik 2,5-ös nem fog kelleni ezért eladnám. Nem kell esetleg neked? Azt írtad hogy a 3as túl erős volt ez egy kicsivel gyengébb annál. Van esetleg ismerősöd akinek kellhet? Még nem jött meg a másik addig nem akarom eladni.

Névtelen írta...

Szia!

Na, ezt precízen lemérted :-) Jó tudni, mennyi az annyi, nekem ez sosem jutott volna eszembe.
A blogban ritkán szoktam írni a marokerősítőkről, mert azokat itthon nyomkodom. Itt vannak az íróasztalomon: CoC1, CoC1.5, CoC2, Coc2.5, és CoC3. Még mielőtt kijöttünk Ausztriába - cirka 3 éve - azelőtt ismét teljessé tettem a készletet. Szinte minden nap előszedem őket. Vannak napok, hogy 20x5-öt nyomok valamelyik kisebbel egész napra elosztva (ez nekem az 1, 1.5 és a 2), és egy héten legalább két napon a nagyokkal 10x3-at, szintén egész napra elosztva. Azaz napi szinten vannak használva. De egyszerre nagyon alacsony ismétlésszámmal: gyakorlok velük és nem edzek. Lett is eredménye, hiszen a CoC3-at is simán zárom. Mindkét tenyérrel.
Mint láthatod, emiatt nincs szükségem újra (bár egy CoC3.5-re azért kíváncsi lennék, de annyira nem létszükséglet), másrészt itt ebben az eldugott kis osztrák falucskában a kettlebellekre is idegenül néznek, pláne nem ismerik a grippereket. Ezek itt söröznek, cigiznek és sielnek.
Esetleg Jófogás? Én ott elég sok golyót adtam-vettem. Amúgy érdemes megkérdezni egy erőemelő klubot is, mert a felhúzásokhoz fontos a fogáserő. Nekem a HG típusú gripperjeimet egy szoboszlói erőemelő klub vezetője vette meg.
További jó nyomkodást!

Névtelen írta...

Sziasztok,

Köszi a leírtakat, nagyon sokat segít a napi edzéseimben. Én jelenleg a COC 1-nél járok, de ahhoz képest, hogy 1 éve a 80 Lb COC-vel kezdtem.

Azért annak a satuval mérésnek én nekifutnék mégegyszer, mivel nem mindegy, hogy a mérleg mechanikáját golyós orsó vagy egy sima siklócsapágyas pálya vezeti meg. A hivatalos COC adatok ezek, szerintem ez közelebb állhat a valósághoz.:

Guide 60 lb 27.2 kg
Sport 80 lb 36.3 kg
Trainer 100 lb 45.4 kg
No. 0.5 120 lb 54.4 kg
No. 1 140 lb 63.5 kg
No. 1.5 167.5 lb 76.0 kg
No. 2 195 lb 88.5 kg
No. 2.5 237.5 lb 107.7 kg
No. 3 280 lb 127.0 kg
No. 3.5 322.5 lb 146.3 kg
No. 4 365 lb 165.6 kg

Üdv: Laci

Unknown írta...

Érdekes. Viszont a youtube-on van egy illető, aki vágás nélkül zárja össze a grippereket. A CoC 3 -ast összezárja ,, simán" de a HG300 megfogja őt. Fél centit nytva marad...